Stavebniny, příslušenství

Hliníková vs. dřevěná pergola

Téma, které bude ještě chvíli věčné. Pergolu na letní večery chce u domu mít každý. Jenže mimo ceny je zde mnoho úskalí, které později majitele rodinných domů od pořízení tohoto doplňku odradí. Pojďme se na to podívat.

pergolhlinpergolhlin

Upřímné výhody a nevýhody hliníkové pergoly

Je rok 2017 a hliník se užívá snad všude. Lidé jsou trochu pobláznění a instalují z hliníku okna, dveře, i pergoly. Jasně, že má velmi dobré izolační vlastnosti a je to extrémně odolný materiál, ale také je nepřirozeně drahý a ne každý by si ho měl dovolit. Co se týká pergoly, tak hliníková patří skutečně jen k moderním domů, dá se na ni nainstalovat ovládací stínění a celkově se nemusíte bát velkých sněhů či dešťů. Cena hliníkové pergoly však začíná na 50 000 Kč.

Skutečné výhody dřevěné pergoly

Vůně, možnost vlastního barvy, možnost výběru druhu dřeva, možnost zaoblených kůlů a estetické doplnění jakéhokoliv domu. To vše za rozumnou cenu od místních dřevařů. Dřevěná pergola je poměrně levná záležitost, její sestavení nezabere dlouhý čas a ochranu před dešťem zajistí také. Nicméně je to volba pro lidi, kteří jsou schopni zajistit údržbu a předpokládají, že nevydrží tak dlouho, jako hliníková. 

Suma sumárum, investice do jakékoliv pergoly je opravdu na uvážení a ne každý pergolu využije naplno. Hodně štěstí ve výběru!

Typy obkladů a dlažeb

Zámková dlažba je typ dlažby ze zhutněného betonu, který má svrchní stranu pohledovou (upravenou pro lepší vzhled). Jednotlivé dlaždice jsou navrženy a pokládány tak, aby do sebe vzájemně zapadaly. Tím je dosaženo vysoké stability a odolnosti zejména proti horizontálnímu posunu. Zámková dlažba se vyrábí prefabrikací z betonu. Výhodou zámkové dlažby je to, že v případě potřeby se dá rozebrat a použít znovu.

Jednotlivé díly dlažby mohou mít různé odstíny, díky čemuž vzniká možnost vytváření různých obrazců, nápisů či prvků praktického charakteru – např. na parkovištích je barevná odlišnost využita k zobrazení parkovacích čar či parkovacích míst pro vozíčkáře. Dlažba se pokládá na sucho do pískového lože. Pokud máte v plánu pokládku, je dobré se spojit s lokální firmou, která Vám dá nejlepší nabídku. Ve Zlíně například Obklady a dlažby Zlín.