Stavebniny, příslušenství

Čistý vzduch zajistí kvalitní vzduchotechnika

Dnes si vysvětlíme, jak zabezpečit výměnu vzduchu jak v menších místnostech, tak ve velkých průmyslových halách. Zároveň zmíníme pár nešvarů a rozdílů, které jsou ve společnosti zažité. Zkrátka ne každá klimatizace je vzduchotechnika a naopak. Správná a pravidelná cirkulace čerstvého vzduchu z venkovního prostředí do interiéru je nutná hned z několika důvodů. Například zlepšíte vlhkost, snížíte možnost výskytu plísní nebo koncentraci prachu.

Průmyslová vzduchotechnika

Druhy větrání

Malá řečnická otázka pro začátek. Víte, jakými způsoby lze vyvětrat?

  1. Přirozené - Není to nic jiného, než otevření okna/dveří, šachtové větrání.
  2. Nucené - Přívod/odvod vzduchu ventilátorem.
  3. Kombinované - Existují dva typy, prvním je přirozené přivádění a nuceně odvádění vzduchu nebo lze vytvořit přetlak nuceným přiváděním a následným ho přirozeným odváděním vzduchu.

Vzduchotechnika

Obecně se pod tímto slovem schovává větrací systém, který nasává čerstvý vzduch z venkovního prostředí a odsává spotřebovaný vzduch z vnitřního prostředí. Tím provádí výměnu vzduchu. Používá se zejména tam, kde z jakéhokoliv důvodu nemůžeme vyvětrat klasicky, tedy otevřít okno nebo vrata.

Vzduchotechniky jsou tvořeny velkými segmenty, které jsou velmi často viditelné v případech, kdy jste například v obchodním centru, kinosálu, když se podíváte nad hlavu. Ty stříbrné trubky a segmenty jsou právě ona vzduchotechnika. Jedna část trubek slouží k odvodu vzduchu ven a druhá k přívodu čerstvého vzduchu zvenčí.

Klimatizace

Toto zařízení je uzpůsobené k úpravě vzduchu v daném prostoru. Princip je takový, že je odebíráno teplo ze vzduchu a pomocí chladicího média odváděno mimo místnost, nejčastěji do venkovního prostředí. Klimatizace neznamená jenom chlazení, lze s ní i vytápět průmyslové haly, zejména však na jaře nebo na podzim, když není mráz. Této opačné funkci se říká tepelném čerpadlo vzduch / vzduch.

Je velmi důležité neplést pojmy vzduchotechnika a klimatizace, protože klimatizace se stará pouze o teplotu a vlhkost vzduchu v daném prostoru. Naopak vzduchotechnika zabezpečuje kompletní úpravu vzduchu, tedy například výměnu vzduchu, ohřev, chlazení, vlhčení, odvlhčování a čištění.

Průmyslová vzduchotechnika

V průmyslovém prostředí je nutnost měnit spotřebovaný vzduch za čerstvý nezbytností. O to se stará projektant vzduchotechniky. V provozu se totiž nachází množství zařízení, které vzduch spotřebovávají a následně ho znehodnocují, znečištěním nebo zahřátím. Toto prostředí se poté stává zdraví škodlivým pro zaměstnance, kteří jsou v tomto prostředí například 8 hodin 5 dnů v týdnu.

Proč jsme zmínil klimatizaci? Proto, že samotnou vzduchotechniku lze rozšířit například právě o klimatizace nebo čističky vzduchu. Tímto přidáním se ze vzduchotechniky stává komplexní systém.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit