Stavebniny, příslušenství

Nepodceňujte absenci zábradlí!

Kdo někdy stavěl nebo ve větší míře rekonstruoval, ví, že když dojde na schodiště a zejména zábradlí, člověk se hezky zapotí, než to vymyslí. Pokud se snažíte ušetřit a není vám jedno, kolik za něj zaplatíte, asi nesáhnete po odborné firmě, která udělá a nainstaluje zábradlí na míru. Existuje však také varianta, že si koupíte stavebnici a postavíte si své zábradlí zcela s vlastní pomocí. Existuje mnoho firem, které vyrábějí tyto stavebnicové moduly.

hliníkové zábradlí na terasu

Mít kvalitní zábradlí je jedna věc, kdežto mít zábradlí, vyhovující stavebnímu úřadu je věc druhá. Zábradlí se posuzuje, podle vyhlášky č. 137/1998 Sb. „O obecných technických požadavcích na výstavbu“.

Posuzuje se zejména:

 • -výška zábradlí,
 • -vzdálenost mezi výplněmi zábradlí,
 • -pevnost.

Malý výňatek z vyhlášky č. 137/1998 Sb.:“Minimální výšku madla, které při hloubce prostoru do 3 metrů, nesmí být níže než 90 cm od podlahy. V rozmezí hloubky prostoru od 3 do 12 metrů je minimální výška madla či zábradlí 100 cm. Madlo zábradlí také nesmí mít ostré hrany či výstupy. Navíc zábradlí v provozech určených pro děti a v bytových domech dle paragrafu č. 38 musí být plné nebo s výplní tabulovou, sloupkovou ze svislých tyčových prvků nebo mřížovou. Mezery v zábradlí nesmí být širší než 12 cm v bytových domech a 8 cm v provozech určených pro děti. Hrozí-li nebezpečí podklouznutí nebo propadnutí, musí být u podlahy zábradlí opatřeno ochrannou lištou nejméně 10 cm vysokou.“

„Stavebnicové zábradlí“

V úvodu jsem zmínil, že pokud potřebujeme ušetřit při stavbě nebo rekonstrukci, vyplatí se poohlídnout se po zábradlí, které lze koupit z jednotlivých nerezových prvků. Díky tomuto řešení máte možnost sestavit zábradlí podle vašich představ. Můžete si například vybrat:

 • -Kombinaci výplní,
 • -Variantu madel,
 • -Ukotvením samotného schodiště.

Komponenty jsou vytvářeny v duchu čistého designu, který se hodí do moderně stylizovaných domů či bytů. Velmi zajímavě a příjemně pak vypadá kombinace nerezové výplně a čirým, matným nebo potištěným sklem. Nemusíte tak již zdlouhavě řešit objednání zábradlí u specializované firmy, sami si pohodlně z domova vyberete zábradlí a jeho komponenty a obvykle do týdne jej máte doma.

hliníkové zábradlí na terasu

Exteriérové zábradlí

Stejně tak, jako interiérové zábradlí, o kterých jsme se bavili v předchozích odstavcích existují podobná pravidla a vyhlášky pro exteriérové zábradlí. Takové hliníkové zábradlí na terasu se výborně hodí pří rekonstrukci. Vyznačuje se lehkou a pevnou konstrukcí a je určeno zejména pro moderní novostavby a revitalizace panelových domů.

Pokud se podíváme na samotnou konstrukci, jako nosný prvek, je použito madlo z hliníkového profilu, ke kterému je uchycen spodní rám s bezpečnostní skleněnou výplní, ta je systémově uchycena pomocí hliníkových zasklívacích lišt. Pružnost a těsnost skel je dosažena oboustranným gumovým těsněním s UV stabilizací. Kotvení je provedeno do bočních stěn lodžie, bez nutnosti kotvení do podlahy, nedochází tak k narušování hydroizolace podesty lodžie. Zábradlí je staticky navrženo pro dodatečnou montáž zasklívacího systému.

Výhody

 1. Dlouholetá životnost
 2. Bez nároku na údržbu
 3. Kvalitní povrchová úprava,
 4. Barevnost dle vzorníku RAL
 5. Masivní konstrukce zábradlí
 6. Bezpečnostní výplně záruka 10 let

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit